Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb cookies. Pokračovaním v prehliadači vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Srí Lanka
Info o destinácii

Srí Lanka

 • Štvrtok
  23 °C
 • Dnes
  25 °C
 • Sobota
  26 °C
 • Nedeľa
  26 °C
 • Pondelok
  27 °C
 • Utorok
  27 °C
 • Streda
  26 °C
 • Štvrtok
  28 °C
 • Viac
 • Teplota
  23 °C
 • Čas letu
  ≈ 10h 10m
 • Mena – 1 LKR =
  0.1268 Kč 0.005 € 0.0211 zł 1.6147 Ft
 • Časový posun
  +3h, 19:51

Srí Lanka

Pre vstup do krajiny je nutné vízum za poplatok 35 USD/osoba, ktoré je potrebné si vybaviť individuálne pred odletom. Ďalej sa vyžaduje vlastný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate z destinácie, platí pre občanov Slovenskej a Českej republiky. Držiteľ iného cestovného pasu je povinný sa informovať o pasových a vízových povinnostiach do danej destinácie na príslušnej ambasáde.


 • O Srí Lanke
 • Tipy na výlet
 • Počasie a kedy ísť
 • Formality & víza

Srí Lanka si zaslúži svoje meno "skvostná krajiny" s bujnou vegetáciou, tropickými plážami a dedičstvom tisícročnej kultúry. Srí Lanka leží juhovýchodne od indického subkontinentu v Indickom oceáne. Vďaka rôznorodým klimatickým pomerom, sa môžete venovať mnohým typom športov, ako napr. Dlhým prechádzkam, rybárčenie, golfu, ale aj vodným športom, ktorým dominuje potápanie sa do fascinujúceho podvodného sveta. Nechajte sa zahaliť do závoja vôňou škorice, kardamonu, vanilky a klinčekov. Medzi vyhľadávané miesta patrí Beruwela, Bentota, Negombo, Koggala, Hikkaduwa, Kalutara, Wadduwa.

Beruwela

S výrazným arabským charakterom a najstaršia mešitou ostrova leží Beruwela cca.60km južne od Colomba. Južne od rybárskej dediny sa rozkladajú nádherné pláže s hotely všetkých kategórií. Miestne reštaurácie a obchodíky so suvenírmi sa starajú v Beruwela Beach o farbistý plážový život.

Bentota

Bentota leží niekoľko málo minút pešej chôdze od Beruwela. Hotely sa z časti rozprestierajú na ostrohu, ktorý utvára ústí rieky. Bentota je malé mestečko s pestrým pouličným trhom, kde je denne ponúkané ovocie, zelenina a ryby. Nájdete tu aj malé reštaurácie a hostince s miestnou lahodnou kuchyňou. Cez Bentota vedie železničná trať, ktorá je vhod pre usporiadanie výletov napr. Na juh či do Colombo.

Negombo

Známe rybárske miesto ležiace cca.37km severne od Colombo. Kedysi bolo Negombo centrum obchodu so škoricou, čo pripomína aj kanál, ktorý vedie z Negombo do Colombo. Ďaleké kokosové plantáže utvára krajinný obraz okolia. Vedľa dlhých piesočnatých pláží Vás očakávajú živé, farebne veselé centrum trhovísk, miestne reštaurácie a obchody so suvenírmi. Vďaka blízkosti letiska (11km) je Negombo prvým turistickým centrom Srí Lanky.

Colombo

V hlavnom meste Srí Lanky nájdete kúsok z koloniálnych dejín uprostred živej ázijskej prítomnosti. V meste žije 1,6 mil. Obyvateľov. Predtým aj dnes bolo mesto veľmi dôležitým bodom pre obchod. Zmes rozdielnych kultúr v koloniálnych časoch vytvára v spojení s bujnou tropickou vegetáciou zvláštnu atmosféru Colombo.

Koggala

Koggala leží na dlhej snovo Krane pláži. Tu nájdete pokoj a odpočinok. V bezprostrednej blízkosti sa nachádza lagúna Koggala, ktorá je vhodná pre prechádzky, pozorovanie vtákov a vychádzky na lodiach.

Hikkaduwa

Na viac kilometroch pozdĺž pobrežia sa rozkladá miesto Hikkaduwa. Kedysi rybársku dedinu dnes utvára obchody, reštaurácie a bary. Pobrežie je nádherné, tiché zázemie neobyčajne pôvabné. Mnohí, ktorí Hikkaduwa znovu navštevujú a cíti sa tu ako doma, vie oceniť rozmanitosť turistických ponúk. .

Kalutara/Wadduwa


Asi 40km južne od Colombo leží Kalutara. S lotosovými kvetmi a voňajúcimi tyčinkami ponáhľajú bosí veriacich k modlitbe pred Dagoba. V koloniálnych čase bola Kalutara metropolou pre obchod so škoricou, dnes je však známa výrobou prúteného tovaru. Trochu obďaleč pod palmami na pláži býva turisti. U toho sa vynárajú hviezdy juhu Dagoba Gangatilaka Vihara v nadpozemskom svetle ..

Fakultatívne výlety sprostredkováva miestnej agentúra, s rezerváciou pomáha delegát.

Colombo City Tour 

Po raňajkách odchod do Kolomba na prehliadku mesta.Cena: 45 EUR

Galle Hikkaduwa 

Po ranu výlet do historického mestečka Galle a návšteva korytnačí farmy. Hikkaduwa je rajom pre potápačov a milovníkov podmorského života. Cena: 55 EUR

Kandy, Sigiriya, Dambulla, Matale, Kandy 

1. den: Dambulla - Kandalama

Transfer do skalnej svätyne Dambulla. Ide o veľký jaskýň komplex umiestnených vysoko na skale, ktoré slúžia po stáročia ako pútnické miesto. V jaskyniach sú maľby na 2000 m2 sa 150 vyobrazeniami Buddy, najväčšia z nich má cez 14 metrov. Prejazd do Kandalama kde je pripravený nocľah.

2. den: Kandalama - Polonnaruwa - Sigiriya - Kandalama

Raňajky v hoteli potom transfer do Polonnaruwy historického mesta z 11 storočia, ktoré je vyhlásené svojimi dávnymi chrámami a palácmi. Tu mimojiné navštívite kráľovský palác, audienčná sála, skalné svätyňu Gal Viharaya. Navštívite tiež miesta kultu svätyne Shivy. Nachádzajú sa tu tiež svetoznáme sochy Budhu vytesané priamo do skál. Z Polonnaruvy pôjdete do Sigiriya. V Sigiriya je známy vrcholok na skalnom útvare s pevnosťou. Táto pevnosť sa nazýva "Levia skala" alebo "Pevnosť v oblakoch" kde môžete vidieť cez 500 nádherných fresiek. V okolí sa nachádza veľký komplex záhrad a vodných kanálov. Návrat do Kandalama kde je pripravený nocľah.
3. den: Kandalama - Kandy - Pinnawala

Po raňajkách prejazd do Kandy srdca Srí Lanky, posledného hlavného mesta sinhálskych kráľov. Tu navštívite chrám Budhova zuba, múzeum s miestnymi korunovačnými klenotmi s relikviami Budhu. Popoludní pôjdete do Pinnawala, kde navštívite slonní sirotinec. Večer návrat do hotela.

Pinnawala+Kandy
 

Po ranu odchod do Pinnawala. Tu navštívite slonní sirotinec, ktorý bol založený v 70-tych rokoch. Ďalej sa tu nachádza jedna z najkrajších botanických záhrad na svete. Odchod do Kandy, kde navštívite chrám Budhova zuba a mnoho ďalších historických pamiatok.
Cena: 85 EUR

River Safari 

Po ranu odchod autobusom, jazda na člnoch cez mangrové lesy do Balapitiya. Tu uvidíte miestnych obyvateľov počas vykonávania každodenných povinností. Počas výletu vám budú podávané chladné nápoje. Návrat do hotela po obede v reštaurácii Green Area.
Cena: 25 EUR

Yala Day - Yala Safari 

Celodenný výlet jeepama do národného parku Yala. Ide o najväčší národný park na Srí Lanke, ktoré okrem iného domovom pre slony, byvoly, opice, krokodílmi a migrujúci vtáčie kolónie. Obed v cene. Cena: 125 EUR

Bentota/Beruwela:
Bentota – Říční plavba: 20 EUR
Galle: €25
Kandy/Sigiriya (dvoudenní): 130 EUR
Zlatý trojúhelník (třídenní): 220 EUR
Národní park Yala (dvoudenní): 135 EUR 
Kandy/Nuwara Eliya (dvoudenní): 100 EUR
Pobřežní plavba a Galle (celodenní): 40 EUR

Vedlejší náklady (orientačně)

Pláž a sport

na čas

Euro

lehátko/slunečník v hotelu

den

zdarma

windsurfingové prkno

hodina

5,70,-

tenisový kurt

hodina

5,-

Dopravní prostředky

 

 

taxi (základní poplatek)

kilometr

0,50,-

vypůjčení kola

den

5,-

pronajmutí auta s řidičem

den

51,-

Jídlo a pítí

 

 

Oběd

hotel

12,-

Pivo

hotel

2,20,-

Arrak

hotel

1,-

Curry rýže

restaurace

3,60,-

Humr 500g

restaurace

12,-

místní pivo

restuarace

1,70,-

nealkoholické nápoje

restaurace

0,50,-

Suvenýry

 

 

dřevěné masky

od

3,60,-

* v hotelích a restauracích plus 10% z ceny za obsluhu a 15% daně

 

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Nejvyšší teplota

30

31

31

31

31

29

29

29

29

29

29

29

Nejnižší teplota

22

22

23

24

26

25

25

25

25

24

23

22

Teplota vody

27

27

28

28

29

29

28

27

27

28

27

27

Délka slun. svitu

8

9

8

7

6

5

6

6

6

7

6

8

Deštivé dny

7

6

8

14

19

18

12

11

13

19

16

10

Relativní vlhkost

70

69

69

72

77

79

78

77

76

77

76

72

Pre vstup do krajiny je nutné vízum za poplatok 35 USD/osoba, ktoré je potrebné si vybaviť individuálne pred odletom. Ďalej sa vyžaduje vlastný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate z destinácie, platí pre občanov Slovenskej a Českej republiky. Držiteľ iného cestovného pasu je povinný sa informovať o pasových a vízových povinnostiach do danej destinácie na príslušnej ambasáde.

Prečo si zvoliť Airstop